A. Bartak-Lisikiewicz, M. Ujma, Moja matka moja córka, Tarnów 2022.

| 28 lutego 2023

„Moja matka moja córka”

Agnieszka Bartak-Lisikiewicz i Magdalena Ujma rozmawiają z : Bettiną Bereś, Dorotą Bernacką, Alicją Bielawską, Teresą Starzec, Dominiką Borek, Bogdaną Ligęza-Drwal, Agnieszką Drwal-Dziurawiec, Anetą Grzeszykowską, Dorotą Hadrian, Zuzanną Janin, Barbarą Kasprzycką, Justyną Łuczaj-Salej, Cecylią Malik, Małgorzatą Markiewicz, Barbarą Porczyńską, Katarzyną Sobczuk, Agulą Swobodą, Klaudią Urbanek-Kękuś, Martą Wojciechowską, Polą Dwurnik, Teresą Gierzyńską

 

Relacje matek i córek są niedostatecznie reprezentowane w dzisiejszej kulturze. Jak pisze Elżbieta Korolczuk, nastał czas na przemyślenie relacji między matką a córką, która na długi czas odesłana została do przypisów męskiej historii. Do dzisiaj te postacie bliskich sobie kobiet występują w schematycznych i uproszczonych ujęciach. Także w sztukach wizualnych powszechne przecież doświadczenie każdej artystki domaga się ujawnienia, analiz i opracowania. Istnieje potrzeba wypowiedzenia tych, dotychczas pomijanych milczeniem opowieści o najbliższych, rodzinnych związkach kobiet.

Puste miejsca trzeba zapełnić historiami. Przedsięwzięcie „Moja matka moja córka” ma zasygnalizować istniejącą lukę, przyjrzeć się i dowartościować opowieści o związkach między bliskimi sobie kobietami, a także zainspirować Czytelniczki i Czytelników do stworzenia nowych typów przedstawień i historii.

„Moja matka moja córka” jest przedsięwzięciem artystyczno-badawczym. Centralnym tematem są relacje matek i córek, a także ich społeczne i kulturowe role przejawiające się w doświadczeniu zaproszonych artystek i przejawiające się na uprawianą przez nie sztukę.

 

Wydawnictwa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, 2022

partnerzy: BWA Tarnów, BWA Krosno

 

Cena: 49,00 zł

 

Stron 240

ISBN 978-83-959880-5-9

 

 

Zamówienia: wydawnictwa@pwsztar.edu.pl