Mistrzostwo słowa. Studia i szkice, red. Z. Cygal-Krupa, Tarnów 2012.

| 14 listopada 2013

Publikacja Mistrzostwo słowa jest owocem sesji naukowej zorganizowanej z okazji Jubileuszu 10-lecia istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wygłoszone referaty stały się zaczynem dalszych opisów i analiz słowa w różnorodnych kontekstach. Tak powstało dziewięć kolejnych artykułów, które łącznie z pięcioma wymienionymi referatami stanowią zawartość niniejszego tomu.

Przedmiotem rozważań stały się zagadnienia dotyczące słowa będącego podstawowym elementem wszelkiego rodzaju tekstów, nośnikiem jego wariantów semantycznych, wielorakich funkcji oraz wartości poznawczych i waloryzujących. Temat konferencji wydał się też uzasadniony ze względu na okoliczności jej odbywania – Święto Uczelni. Słowo bowiem w każdej uczelni spełnia swoje szczególne zadania i funkcje.

Publikacje zawarte w tym tomie nie mają jednolitego kształtu. Daje się wśród nich wyróżnić cztery grupy tematyczne, poświęcone:

– analizie słowa w językoznawczym i socjolingwistycznym obszarze badawczym;
– słowu w literaturze polskiej i obcej;
– problematyce słowa w przekładach;
– specyficznej roli i mistrzostwu słowa w teatrze rapsodycznym w ujęciu Karola Wojtyły.

Mimo różnorodności podstawy materiałowej, treści i odmienności metodologicznej artykułów zamieszczonych w tomie, wszystkie łączy wspólny cel – próba ukazania mistrzostwa słowa i jego interpretacji przez współczesnych badaczy.

Nakład 150 egz.
Tarnów 2012