Propozycje oddziaływań psychoprofilaktycznych dla osób z chorobami układu krążenia ustalone w oparciu o badania kliniczne, red. J. Tylka, B. Ogórek-Tęcza, Tarnów 2012.

| 14 listopada 2013

Praca jest próbą przedstawienia złożonych problemów natury biopsychospołecznej pacjentów u których rozpoznano chorobę układu krążenia. Pierwsza część pracy została poświęcona psychospołecznym problemom pacjenta leczonego z powodu schorzeń układu krążenia. Zwrócono w niej uwagę na przewlekły charakter choroby i wynikające z niej typowo psychologiczne aspekty, dotyczące funkcjonowania chorych na różnych etapach procesu diagnozowania i leczenia oraz możliwości wsparcia i opieki minimalizującej lęk, niepewność, obniżony nastrój wynikający z konieczności dalszego życia z chorobą.

W dalszej części zwrócono natomiast uwagę na lęk współistniejący z koniecznością wykonania badania o charakterze inwazyjnym. Podjęto próbę oceny poziomu lęku rozumianego jako stan i cecha u pacjentów oczekujących na zabieg angioplastyki naczyń wieńcowych. Zwrócono uwagę na znaczenie i rolę informowania chorego oraz podmiotowego podejścia do pacjenta. Książka jest adresowana do pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych oraz studentów wymienionych kierunków. Może być ona również pomocna dla osób sprawujących opiekę nad pacjentem z zaburzeniami układu krążenia.

Nakład 300 egz.
Stron 152
Tarnów 2012
ISBN 978-83-932770-8-7

Cena: 12 zł